ervaring twee simpele vragen

Vorige week mocht ik als consulent voor het CCE op pad, dit keer bij een team in de ouderenzorg. Samen met het team, de gedragsdeskundige en de manager gingen we in gesprek over de dilemma’s die zij dagelijks tegenkomen — in hun werk én in de samenwerking.

Ik stelde twee eenvoudige vragen:
1) Welke dillema’s kom je tegen in het dagelijks werk?
2) Welke dillema’s ervaar je in de samenwerking? 

De flip-overs raakte snel vol. Geen discussie, alleen ophalen, voorlezen en elkaar vragen stellen. Want: als iemand het als dilemma ervaart, dan is dat zo. Punt.

Daarna kwam de vervolgvraag:
“Van welk dilemma ga jij een probleem maken?”

Dat klinkt dramatisch maar het voordeel van problemen is dat je ze kunt oplossen.
Een dilemma blijft vaak zweven.

En wat gebeurde er toen?
In twee groepen maakten we een top 5 en gingen aan de slag met concrete oplossingen. Binnen een kwartier werden er acties bedacht die meteen opgepakt konden worden.
In de gesprekken kwamen belangrijke thema’s boven als communicatie, feedback en onduidelijkheid in rol, taak en verantwoordelijkheid. Daar is het team direct mee aan de slag gegaan.

Het mooiste wat we vooral merkte: “er ontstond openheid en vertrouwen.
Er werd naar elkaar geluisterd en er werden mooie vragen gesteld. Zo simpel kan het dus zijn.

Mijn tip:
🔹 Haal dilemma’s op
🔹 Maak er problemen van
🔹 Ga aan de slag met wat nú al kan

Je werkt in een korte tijd direct aan vertrouwen, verbinding en afstemming.

Het enige wat je nodig hebt is tijd, zo’n 2,5 uur en iemand die het proces stuurt.
O ja, en wat stiften en flip-overs.

Voor de dillema’s over samenwerking heb ik een blanco praatplaat gebruikt.
Deze is gratis te downloaden op onze site. Hoef je niets voor te doen of achter te laten.
👉 de praatplaten

 Kan ik je ondersteunen of heb je andere vragen? Neem gerust contact op.

Deze ervaring opslaan en gebruiken binnen je team?
Klik op de blauwe button en sla het PDF bestand op.

 

rene van koningsbruggen

René van Koningsbruggen


René van Koningsbruggen is mede-eigenaar van blanco-organisatieontwikkeling en een ervaren Triple-C trainer. Hij begeleidt teams en organisaties binnen de complexe zorg, met een focus op het creëren van perspectief en ontwikkeling. Zijn aanpak is optimistisch, kritisch en sensitief, waarbij hij uitgaat van vertrouwen en de overtuiging dat ieder mens handelt vanuit de juiste intentie. René’s missie is om beweging te brengen waar het vastloopt en zichzelf uiteindelijk overbodig te maken.

Meer kennis over dit onderwerp opdoen?

Blanco-organisatieontwikkeling creëert beweging in teams en organisaties in de complexe zorg. Wij maken ontwikkeling en perspectief mogelijk voor cliënt en zorgprofessional in een context waar onvoorwaardelijke ondersteuning en menswaardigheid voorop staat.